Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

Mire jó a házi vízmű?

Egy családi háznál számos vízkezelési, víztárolási, vízmozgatási (szivattyúzási) feladat van, amelyet érdemes az energiatakarékosság, és a kiépítés alacsonyabb költségei miatt egy rendszerbe foglalni.

Házi vízmű telepítése különösen akkor kifizetődő, ha önellátásra törekszünk, mert ebben az esetben a vízforrást (esővíz gyűjtése, artézi víz szivattyúzása, kútvíz kiemelése, ciszternák vízkezelése stb.) szintén a segítségével oldhatjuk meg.

 

A ház vízellátása házi vízmű segítségével

 

A vezetékes víz alternatívájaként a különféle módokon összegyűjtött vagy felszivattyúzott vizet elsősorban olyan célokra használhatjuk, ahol nem feltétel az ivóvízminőség. WC-öblítésre, öntözésre, fürdésre kiválóan alkalmasak a ház körül „keletkező”, ingyen elérhető vízforrások, és ezzel nem kevés költséget takaríthatunk meg. Természetesen, ha ivóvíz minőségűek, akkor azt is érdemes kihasználni.

 

 

A házi vízmű kiegészítő feladatai

 

Automatikus öntözőrendszer

 

Ez a házi vízművek legfontosabb feladata a ház vízellátásának biztosítása után. A házi vízműhöz kapcsolt öntözőrendszer fixen kihelyezett csőrendszert használ, amelyet nem kell ki-be hurcolni. Automatikusan kapcsol be és ki, ezért megelőzi a fölösleges öntözést és vízpazarlást. A fejlett rendszerek először a tartályból locsolnak, így megakadályozzák, hogy bekapcsoljon a szivattyú, addig, amíg feltétlenül nem válik szükségessé, így energiát spórolnak nekünk. Ha öntözőrendszerrel használjuk akkor valószínűleg nem lesz megfelelő a gyári beállítás. De miért is? Nos, az öntöző rendszer igénye sokszor kisebb mint a szivattyú teljesítménye. Ilyenkor a szivattyú feltölti a tartályt és kikapcsol, de a vízfogyasztás nem ál le így a nyomás folyamatosan csökken és a szivattyú újra elindul. Az ilyen üzemmód hosszú távon a szivattyú károsodását okozhatja.

Hasonlítsuk össze egy autóval a szivattyút: Ön szerint egy autó mikor érzi jól magát ha dugóban araszol és folyton elindul és megáll vagy ha mondjuk folyamatosan egy sebeséggel halad?

Természetesen a folyamatos sebesség a jó neki, így nem melegszik túl és a fogyasztása is kedvezőbb. A szivattyúkkal ugyan ez a helyzet. Nem szeretik a gyakori indításokat mert akkor jóval nagyobb áramot vesznek fel és túlmelegedhetnek. Egy hidrofor tartályábol álltalában a teljes térfogat cca. 30%-át lehet kinyerni egy ki és be kapcsolás között ami egy 24 literes átlagos tartály esetében kb 7 liter. Térjünk vissza a gyári beállításhoz. Álltalában ez az érték 1,4-2,8bar azaz 1,4 bar-on bekapcsol a szivattyú és 2,8 bar-on ki. Abban az esetben ha a szivattyú 2,8 bar-on többet tud termelni mint az öntöző rendszerünk igénye, akkor a szivattyú el tudja érni a kikapcsolási nyomást és ez a folyamatos ki-be kapcsolásokhoz vezet. Ilyenkor át kell állítani a nyomáskapcsolót olyan értékre, hogy a szivattyú ne tudja azt az értéket elérni amikor az öntöző rendszer üzemel. Viszont ellenőrizzük le azt is, hogy amikor nem használunk vizet vagyis megszüntetjük a vízkivételt akkor biztonsággal el tudja érni a szivattyú a kikapcsolási értéket. Azért fontos ez, mert ha véletlenűl túl magasra állítottuk az értéket akkor a szivattyú nem fog lekapcsolni ami szintén a tönkremenetelét fogja okozni.

 

>

Nyomásnövelő

 

Gyakran előfordul, hogy egy emeletes családi ház fölső szintén nem képes a vízvezetékrendszer megfelelő nyomást produkálni, ezért különféle eszközök nem is alkalmazhatóak itt (pl. átfolyásos gázüzemű melegvíz bojler vagy különféle extra masszírozós zuhanyfejek).

Ebben az esetben a házi vízmű a nyomásnövelő szerepét is betöltheti.

 

Legnépszerűbb házi vízellátóinkat ide kattintva nézheti meg.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog Házi vízmű