Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

Szárazonfutás elleni védelem vízrendszerekben

Mechanikai alapú védelem

Úszókapcsoló

A szintkapcsolónak is nevezett eszközöket általában merülőszivattyúkhoz alkalmazzák. Ebben az esetben a szivattyútest teljes egészében a vízbe merül, így nincs lehetőség a szárazonfutásra, ugyanakkor előfordulhat, hogy a külső vízszint lesüllyed, és így a szivattyún átáramló víz mennyisége is csökken. Az úszókapcsoló érzékeli a víz szintjét (pontosabban azt jelzi, hogy ő maga vízben van-e vagy sem). Ahhoz, hogy a vízszintet adott határon belül lehessen tartani, két szintkapcsolóra van szükség: az egyik a felső, a másik pedig az alsó határt mutatja (érzékeli), vagyis pl. az egyik bekapcsolja a szivattyút, ha a felső határhoz ér és kikapcsolja, ha az alsóhoz.

Úszókapcsolót alkalmazhatunk a szivattyúzandó mennyiség beállításához is, pl. tartály belsejébe helyezve ha töltéskor az adott szint fölé ér a folyadék szintje, akkor kikapcsolja a szivattyút, vagy kútba lógatva, ha az adott szint alá ér a vízszint, akkor leállítja a berendezést.

 

Vízhiányvédő nyomáskapcsoló

A címben említett szerkezetbe épített nyomáskapcsoló arra hivatott, hogy ha a rendszerben a számára megadott érték alá csökken a folyadéknyomás, kikapcsolja a szivattyút. Vannak olyan típusok is, amelyeknél érték intervallumot lehet beállítani, azaz meghatározott nyomásérték felett és másik megadott érték alatt iktatja ki a szivattyú munkáját.

Ennek a berendezésnek a megfelelő beépítése szakértelmet kíván, hiszen a szivattyú nyomóoldalán található csővezeték méretét a szivattyú, illetve az érzékelő paramétereinek megfelelően kell meghatározni, különben megzavarhatja az inverz nyomáskapcsolás elvén működő eszközt (magas nyomás mellett kialakulhat vízhiány vagy megfelelő nyomás mellett sem indul el a szivattyú).

 

Áramláskapcsoló

Az áramláskapcsolók (átfolyásérzékelők) lényege az, hogy ha nem vagy kevéssé érzékelhetik a folyadék áramlását, akkor leállítják a hozzájuk kapcsolt szivattyút, ugyanakkor, ha újra a megfelelő szintre emelkedik az áramlás erőssége, képesek vissza is kapcsolni azt (a ki-bekapcsolás már elektronikusan történik).

Az áramláskapcsoló nem nyomáskapcsoló! Azaz a folyadék nyomását nem érzékeli, illetve nem lehet határértékeket beállítani rajta (a nyomás felső értéke a szivattyú kapacitása).

 

Elektronikai alapú védelem

Áramlás és nyomáskapcsolók

Ezek az összetett és sokoldalú elektronikus eszközök általában a szivattyú vezérlésére is alkalmasak, azaz nem csak a szárazonfutás elleni védelem a szerepük (hanem pl. túláram elleni védelem). Többek között egyszerre alkalmasak áramlás és nyomásmérésre, ezért megbízhatóbban előzik meg a szárazonfutásból adódó potenciális károkat.

Típustól függ, de általában úgy működnek, hogy egy adott nyomásértéket elérve (vagy határértéken belül) a szivattyú elindul, viszont, ha nem érez áramlást, akkor kikapcsol. Sajnos ezek a berendezések olyan rendszereknél ahol nyomásfokozásra van szükség, nem alkalmazhatóak, mert a nyomás nagyon sokszor nem esik a bekapcsolási érték alá. Viszont olyan rendszerekben, ahol a rendszerből vízkivétel történik, méghozzá hosszabb ideig (pl. öntözés), kiválóan megfelelnek.