Barion Pixel

A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk. 

A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!

Igyekszünk a lehető leggyorsabban válaszolni!

Megértésüket köszönjük!

Elfogadom

A zárt tágulási tartályok fajtái

A tágulási tartályok feladata minden esetben, hogy egy vízzel feltöltött rendszerben a vízfölösleget felvegyék. A „fölösleges” víz kétféleképpen keletkezhet egy zárt rendszerben: hőtágulással vagy a tartályban tárolt levegő mennyiségének növelésével.

A zárt tágulási tartályokat szivattyús rendszerekben (pl. házi vízművekben), illetve vízmelegítős rendszerekben (vizes fűtésrendszerekben és használati melegvíz termelőknél) szokták alkalmazni. Az elsőt hidrofor tartálynak is nevezik.

Fűtés tágulási tartály

A zárt tágulási tartály a fűtési rendszerekben sok előnnyel rendelkezik a nyitottal szemben. Ha a tartály zárt, akkor a meleg víz nem tud a szabad levegőből oxigént felvenni, így nem áll fenn a rozsdásodás veszélye. A tartály belső rendszere is úgy kerül kialakításra, hogy a fűtési rendszer víztöltete és a levegő vagy töltőgáz ne érintkezhessen egymással (gumimembrános megoldás).

A rozsdásodást az is csökkenti, hogy a fűtési rendszerekben általában nem cserélődik a tartállyal érintkezésbe lépő víz.

A zárt fűtési tágulási tartály a rendszeren belül akárhol elhelyezhető (nem kell a rendszer legmagasabb pontját választani), hiszen a szükséges nyomás a zárt rendszerben könnyedén megoldható.

A fűtési rendszerekbe épített zárt tágulási tartályoknak több fajtája van. Ezek közül egy speciális fajta az ún. állandó nyomású, amelyben a táguló melegvíz által okozott nyomásnövekedést automata szelep által leengedett levegő mennyiségének csökkenése ellensúlyozza.

Zárt tágulási tartályt kizárólag olaj vagy gáztüzelésű rendszerben szabad alkalmazni, szilárd tüzelésűekben soha!

 

Ivóvíz tágulási tartály

Az ivóvíz tágulási tartályokkal szemben magasabb elvárások vannak. Szemben a fűtési rendszerekbe beépítésre kerülő tartályokkal, itt a víz a rendszerben állandóan cserélődik, méghozzá magas minőségű, oxigéndús vízzel, ami igencsak megnöveli az oxidáció veszélyét. Emiatt csak oxigén-korrózióval szemben védett tartályt szabad ivóvíz-rendszerben alkalmazni.

Fontos szempont még, hogy az ivóvízhez használt tágulási tartálynak élelmiszer-tisztának kell lennie, azaz meghibásodás vagy membránszakadás esetén sem juthat a vízbe mérgező vagy vízminőség-rontó anyag.

Az ivóvíz tágulási tartályok speciális fajtáját képezik a bojlerek esetében használt típusok. A bojlerben melegedő víz tágulásának következtében, ha nincs a rendszerben tágulási tartály, a biztonsági szelepként funkcionáló visszacsapó szelepen keresztül csöpög el a fölösleges víz. Ez sok szempontból hátrányos, hiszen elpazarolja a víz egy részét, amelyért végül is fizetni kell.

Ezért érdemes a bojler és a biztonsági szelep közé tágulási tartályt beépíteni, hiszen az a vízmelegítés során a bojlerből kiszoruló vizet eltárolja. Később, majd ha elhasználunk valamennyit a bojler víztartályából, akkor egy csapon át visszaengedi a tárolt vizet, így a rendszerből nem megy veszendőbe egy csepp felmelegített víz se. A biztonsági szelep sincs állandó használat alatt, ennek következtében nem lesz vízköves és az élettartama is megnövekszik.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog Hidrofor tartály