A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat használunk.
A telefonos megkereséseket jelenleg ügyfélszolgálatunk nehezen tudja fogadni. Kérjük a szivattyubolt@szivattyubolt.hu e-mail címre írják meg érdeklődéseiket!
A centrifugális szivattyúk a forgási kinetikus energia hidrodinamikai energiává átalakítás elvén szállítja a folyadékot. Az örvényszivattyúk kategóriájába tartoznak, centrifugális járókerék található bennük, ezért is hívják őket centrifugális szivattyúknak. A forgási energia a motorból, elektromos motorból jön. A szállítandó közeg a szivattyú járókerekénél lép be a szivattyúba, melyet az így felgyorsít és sugár irányba kifelé gyorsítja, mely így a kiömlő nyíláson távozik a szivattyúból.
A járókerék két tárcsa közt lévő ívelt bordákból áll, melybe tengely irányba áramlik a folyadék. Centrifugális szivattyúknál az áramlás folyamatos. Anyaga tekintetében a keringtetendő folyadék tekintetében változhat. Alapesetben öntött vasból készül, de van bronzból vagy rézből, illetve rozsdamentes acélból, esetleg műanyagból.
A monoblokk szivattyú egy olyan mechanikai eszköz, melyben egy motorral közös tengelyen található a forgó rész. A motorról a tengelyre lévő energia veszteség egyáltalán nincsen. A monoblokk szivattyú nem más, mint egy motor és a hozzá csatlakozó mechanika egybeépítve.
A szabványosított, karimás monoblokk centrifugál szivattyúk úgy lettek tervezve, hogy meghibásodás esetén könnyen lecserélhetőek legyenek, hiszen a beépítési méretek egységesítettek, szabványosítottak. Ezek a fajta szivattyúk nagyban megkönnyítik a velük való munkát, hiszen csere esetén nincs szükség a csőrendszer átépítésére.
Nagy előnyük, hogy egyszerűek és kompaktok. Önfenntartóak, nem igényelnek semmilyen külön talpat, sem egyéb rögzítő szerelvényt. Méretben is kevesebb és telepítése egyszerű. Költséghatékony.
Normál kondíciók között az átlag centrifugál szivattyúk önfelszívóak, vagyis képesek a levegő kidolgozására, azonban a szivattyúnak fel kell, hogy legyen töltve folyadékkal, különben a szivattyú nem képes üzemelni. Ha a szivattyúház megtelik gázokkal, a járókerék kialakítása miatt a szivattyú nem képes azt kidolgozni magából. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, a centrifugál szivattyút sokszor a víz szintje alá telepítik, a folyadékot onnan szívja.
A karimás csatlakozás biztosítja a könnyű szerelhetőséget. A szabvány megszabja a karima méreteit, a felület simaságát, jelölését, anyagát és technikai tulajdonságait egyaránt. Európában a nemzeti karima szabványokat kiszorította az Európai EN 1092 széria. DIN eredetű és PN/DN jelölésű karimákat tartalmaz. Sok ország beépítette ezeket a szabványokat a nemzeti szabványai közé: DIN EN 1092, BS EN 1902, NF EN 1092.
Az EN 1092 európai szabvány szerinti karimák és csatlakozásuk:
acél karimák PN 2.5-től PN 400-ig
öntött vas karimák PN 2.5-től PN 63-ig
réz ötvözet karimák PN 6-tól PN 40-ig
alumínium ötvözet PN 10-től PN 63-ig
Egyik ilyen szabványosított szivattyú gyártó a Calpeda. Az olasz gyártó szivattyúi több mint 60 éve van a piacon. A több mint 250 alkalmazott 30000 m2-en több mint 2000 féle szivattyút gyárt, 500 W-tól 200 kW-ig. Termékeik az idők során megállták helyüket lakossági, ipari és mezőgazdasági szektorban is, legyen szó tiszta víz, szennyezett víz vagy szennyvíz szivattyúzásáról.
A szabványosított karimás monoblokk centrifugál szivattyúknak a maximális szívómélysége 7m. Kaphatóak egy és három fázisú kivitelben, többféle motorral. Amennyiben a választásnál segítségre van szüksége, kérjük keressen minket bátran.